Společnost Microsoft 5. října 2021 vydala svůj nový operační systém Windows 11. Souběžně s ním pak oznámila také vydání systému Windows 11 IoT Enterprise, který je určen především pro Internet věcí a embedded aplikace v průmyslu. Na rozdíl od Windows 10 IoT Enterprise LTSC, který nabízí 10letý životní cyklus podpory, není toto vydání Windows 11 IoT Enterprise však vydáním Long Term Servicing Channel (LTSC). Nabízí tak pouze 36měsíční podporu. Není však důvod k obavám.
Microsoft navzdory představení nových Windows 11 ubezpečuje, že bude i nadále udržovat a vydávat nové verze Windows 10 IoT Enterprise LTSC. A to minimálně do doby, kdy bude systém Windows 11 IoT Enterprise připraven pro nasazení v LTSC kanálu, což by mělo být nejdříve v roce 2023. S ohledem na toto zpoždění tak i příští LTSC verze Windows IoT Enterprise ještě poběží na systému Windows 10. Windows 11 je zatím čerstvou novinkou a je potřeba jej řádně otestovat a odladit předtím, než bude moci být nasazen v kritických aplikacích s LTSC podporou. Aktuální verze je tedy podle našeho názoru vhodná spíše pro ty vývojáře a výrobce, kteří si chtějí otestovat nové funkce a kompatibilitu se svým hardwarem a aplikacemi. Ostatním zákazníkům doporučujeme prozatím zůstat u ověřených Windows 10 IoT LTSC.
V aktuálním systému Windows 11 IoT Enterprise, který není součástí LTSC kanálu, přechází Microsoft na novou generaci systému. Součástí vydání je podpora grafického uživatelského rozhraní Windows Subsystem for Linux (WSLg). Tento doplněk umožňuje na platformě Windows spouštět aplikace s grafickým uživatelským rozhraním Linuxu.
Nová verze IoT Enterprise také přidává podporu sběrnice Universal Series Bus 4 (USB 4) a Wi-Fi 6E. Microsoft zdůrazňuje, že nadále setrvává na podpoře IoT zařízení a tato nová verze systému Windows 11 tento závazek prokazuje:
„Jsme i nadále odhodláni zajistit trvalý úspěch systému Windows for IoT, který je nasazen v milionech inteligentních řešení po celém světě. Odvětví, jako je výroba, maloobchod, logistika, zdravotnická zařízení a veřejná bezpečnost si pro svá koncová zařízení vybírají systém Windows for IoT. Vývoj na této platformě přináší mnoho výhod. Řadí se mezi ně například vytváření uzamčených, interaktivních uživatelských prostředí s přirozeným vstupem, poskytování prvotřídního zabezpečení, pokročilá správa zařízení na podnikové úrovni a možnost zákazníků a partnerů vytvářet řešení, která vydrží dlouhodobě i v náročných provozech.“
Životní cyklus Windows 10 a 11 IoT Enterprise
Hlavní novinky ve Windows 11 IoT
Windows Subsystem for Linux GUI
V systému Windows 11 IoT Enterprise mohou zákazníci využívat velmi očekávanou funkci Windows Subsystem for Linux GUI (WSLg), která přináší aplikace s grafickým rozhraním Linuxu do subsystému Windows Subsystem for Linux (WSL).
WSL umožňuje provozovat prostředí Linuxu a doposud se zaměřoval na umožnění práce s aplikacemi, utilitami a nástroji příkazového řádku. Podpora aplikací GUI nyní umožňuje používat oblíbené aplikace grafického uživatelského rozhraní Linuxu s WSL. WSL se používá v široké škále aplikací, pracovních zátěží a případů použití.
Podpora WSL byla také zpětně přidána do operačního systému Windows 10, kde si tuto funkci stačí pouze aktivovat.
USB 4.0
Systém Windows 11 IoT Enterprise přináší podporu univerzální sériové sběrnice 4. generace (USB4). Na rozdíl od předchozích standardů protokolu USB vyžaduje USB 4 konektory USB-C a pro napájení vyžaduje podporu USB PD (Power Delivery). Oproti USB 3.2 umožňuje také tunelování DisplayPortu a PCI Express. USB4 vychází ze specifikace protokolu Thunderbolt 3. Architektura definuje způsob dynamického sdílení jediného vysokorychlostního spoje s více typy koncových zařízení, který nejlépe slouží přenosu dat podle typu a aplikace. Produkty USB 4 musí podporovat propustnost 20 Gbit/s a mohou podporovat propustnost 40 Gbit/s, ale díky tunelování může i nominální propustnost 20 Gbit/s vést k vyšší efektivní rychlosti přenosu dat v USB 4 ve srovnání s USB 3.2 při přenosu smíšených dat.
Wi-Fi 6E
Systém Windows 11 IoT Enterprise přináší do zařízení IoT podporu Wi-Fi 6E. Wi-Fi 6E poskytuje lepší bezdrátové pokrytí a výkon s vyšším zabezpečením. Jedná se o nové pojmenování standardu IEEE 802.11ax, který označuje zařízení Wi-Fi pracující v pásmu 6 GHz. Wi-Fi 6E nabízí funkce a možnosti Wi-Fi 6 (2.4 GHz and 5 GHz) – včetně vyššího výkonu, nižší latence a vyšší rychlosti přenosu dat – rozšířené do pásma 6 GHz. Dodatečná kapacita spektra využívaná zařízeními Wi-Fi 6E umožňuje více inovací v oblasti Wi-Fi a přináší cenný přínos pro spotřebitele, podniky a ekonomiky.
6 GHz přináší dodatečnou kapacitu spektra prostřednictvím přilehlých bloků spektra, které pojmou 14 dalších kanálů o šířce 80 MHz nebo sedm dalších kanálů o šířce 160 MHz. Wi-Fi 6E využívá méně přetížené pásmo 6 GHz, aby umožnilo aplikace s velkou šířkou pásma, které vyžadují rychlejší datovou propustnost, a také připojení s nižší latencí, které je obzvláště vhodné pro použití nové generace, jako je sjednocená komunikace, cloud computing, rozšířená a virtuální realita a teleprezence.
Nově navržené moderní rozhraní
Jednou z nejzajímavějších funkcí operačního systému Windows 11 IoT Enterprise je nové uživatelské rozhraní. Nový design a zvuky jsou moderní, svěží, čisté a krásné a přinášejí pocit klidu a lehkosti. Chcete-li se o vylepšeném uživatelském rozhraní dozvědět více, podívejte se na blog Windows Experience, který vás seznámí se všemi novými a zajímavými vylepšeními a možnostmi.
Minimální hardwarové požadavky Windows 11 IoT
Procesor | 1 GHz nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC). |
RAM | 4 GB |
Úložiště | 64 GB nebo větší úložné zařízení. |
Firmware systému: | Rozhraní UEFI, aktivní Secure Boot. |
TPM | Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0. |
Grafická karta | Kompatibilní s DirectX 12 nebo novější s ovladačem WDDM 2.0. |
Obrazovka | Displej s vysokým rozlišením (720p), který má větší úhlopříčku než 9″, 8 bitů na barevný kanál. |
Podstatným požadavkem se u nového systému stává nutnost TPM čipu. Naštěstí většina průmyslových počítačů tuto komponentu důležitou pro šifrování a ochranu firemních dat již nějakou dobu obsahuje.
Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0 je jedním ze systémových požadavků systému Windows 11.
TPM lze využít k šifrování úložné jednotky. Chrání tak vaše data včetně identity a souborů operačního systému, kde jsou tradiční řešení proti malwaru zranitelná. Šifrování také chrání vaše data v případě fyzické krádeže.
Pro splnění požadavků systému Windows 11 nabízí naše zařízení většinou tři způsoby podpory šifrování. Jedním z nich je hardwarový TPM čip. Druhým je firmwarový TPM v procesorech Intel, technologie PTT. Třetím řešením je obdoba od společnosti AMD, technologie fTPM.
Výrobci námi dodávaných průmyslových počítačů a základních desek postupně vydávají pro některé své produkty aktualizované verze systému BIOS/UEFI umožňující aktivaci funkce Intel PTT i na starších platformách Intel® Coffee Lake, Intel® Whiskey Lake a pozdějších. Chcete-li zjistit, zda lze provozovat systém Windows 11 IoT i na vašem průmyslovém počítači, kontaktujte nás.